Projekt Dofinansowany Ze Środków Programu Rządowego Na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych Na Lata 2014-2020


Małopolskie Dni Rodziny oraz Otwarte Dni Funduszy Europejskich w Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec

Tematem przewodnim będzie szeroko rozumiana ekologia.

Na terenie naszego skansenu odbywał się będzie Piknik Rodzinny, w którego programie zaplanowano między innymi:

  • Animacje i zabawy dla dzieci przez cały czas trwania pikniku, w tym m.in. pokazy zaczarowanych baniek mydlanych i zamykanie w bańkach dzieci i dorosłych, spektakl dla najmłodszych, malowanie buziek, gry i zabawy z nagrodami.
  • Spotkanie z Podolskim Regimentem Odprzodowym, podczas którego będzie można zobaczyć i przymierzyć piękne XVII wieczne stroje szlacheckie, poznać obyczajowość i zwyczaje szlacheckie, a także wziąć udział w pokazach fechtunku i broni palnej, wypróbować swoich sił przy strzelaniu z łuku. Będzie to też okazja, by zobaczyć obozowisko XVII wiecznego pospolitego ruszenia.
  • Wystawcy z rękodziełem i prowadzenie warsztatów z garncarstwa, rzeźby i zabawek drewnianych.
  • Stoiska z lodami sorbetowymi, watą cukrową, goframi, piernikami, a także kresowe przysmaki i inne produkty
  • godz. 15.00 odbędzie się pokaz funkcjonowania mgłowego systemu gaśniczego typu FOG na kościele z Ryczowa, realizacji jednego z zadań ujętych w projekcie „SKANSENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w  małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”.
  • w godz. 15.30 – 17.00 zapraszamy na warsztaty „Budownictwo ludowe Krakowiaków Zachodnich” (konieczność wcześniejszych zapisów).

Podczas warsztatów uczestnikom zostaną przybliżone tradycje budownictwa drewnianego zachodniego regionu Małopolski, poprzez przedstawienie różnych materiałów, konstrukcji i typów wiejskich budynków mieszkalnych i gospodarczych. W trakcie zajęć pod okiem prowadzącego i we współpracy z innymi uczestnikami warsztatów, będzie można skonstruować wiejską chałupę i stodołę używając w tym celu drewnianych modeli obiektów znajdujących się na terenie skansenu.

Podczas warsztatów będzie także okazja, by poznać metody pokrywania dachu drewnianym gontem oraz słomianymi strzeszakami i wypróbować swoich sił w tej pracy.

  • 16.00 – 17.00 – koncert zespołu Raraszek oraz zabawy muzyczno-taneczne z publicznością, będące realizacją programu pt. „Panie od muzyki” z projektu Mały Kolberg.
  • 17.00 – wernisaż wystawy fotografii Bartłomieja Jaśko i Anny Nalepa-Jaśko w spichlerzu z Kościelca pt. „Chwile”.

Są to realizacje fotograficzne będące owocem pobytu artystów o różnych porach roku na terenie skansenu w Wygiełzowie.

Przez cały czas trwania Pikniku wstęp na teren skansenu wolny.