18 sierpnia 2018 r. seniorzy z gminy Babice wzięli udział w pierwszym z dwóch cykli wyjazdów „Piękna nasza Polska cała – niepodległa!”. Pierwszym punktem wyjazdu było Opactwo w Tyńcu, stanowiące Pomnik Historii, czyli obiekt będący elementem bezcennym, który niesie w sobie wielką historię. Opactwo w Tyńcu jest najstarszym (założonym w połowie XI w.) istniejącym w Polsce klasztorem. Najstarsze zachowane jego części pochodzą z przełomu XI i XII w. Opactwo tynieckie wyróżnia jego trwanie od tysiąca lat i pomimo różnego rodzaju nieszczęść zawsze był odbudowywany. Tyniec to również miejsce od wieków związane z kulturą piśmienną – to jedno z najstarszych miejsc w Polsce, gdzie pojawiła się książka, gdzie istniało skryptorium, czyli pomieszczenie, w którym już w średniowieczu ręcznie przepisywano księgi. To tu zainicjowano pierwsze przetłumaczenie Biblii z języków oryginalnych.
Kolejnym punktem programu był Kopiec Kościuszki, gdzie uczestnicy oprócz wejścia na Kopiec i podziwiania pięknej panoramy miasta Kraków zwiedzili wystawę figur woskowych „Polaków drogi do wolności!”. Wśród przedstawicieli czynu zbrojnego zobaczyli generała Józefa Dąbrowskiego (ku czci którego powstała Pieść Legionów Polskich – nasz hymn narodowy), anonimowego zesłańca na Sybir po upadku Powstania Styczniowego, Bartosza Głowackiego w scenie Bitwy Racławickiej oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nie zabrakło też postaci, którzy o wolność walczyli nie szablą, nie karabinem a piórem: Adama Mickiewicza, w Wielkiej Bibliotece Polskiej w Paryżu podczas Wielkiej Emigracji oraz Henryka Sienkiewicza w swoim gabinecie. Obok nich Fryderyk Chopin, który swoją muzyką dodawał Polakom wiary w niepodległość oraz stojący przy sztalugach w swojej pracowni Jan Matejko. Wśród postaci znalazł się również wielki polityk, a za razem znakomity pianista i pierwszy premier Polski Ignacy Paderewski oraz postać Jana Pawła II nieopodal k nonizowanej przez Niego Siostry Faustyny.
Etap zwiedzania zakończono wspólną obiadokolacją, po której udano się spacerem po krakowskich uliczkach do Teatru Bagatela na spektakl „Za rok o tej samej porze”.
Wyjazd realizowany był w ramach projektu „Jesień w biało-czerwonych barwach” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Sympatyków Babic „IMPULS” we współpracy z gminą Babice.