Przed podjęciem decyzji o leczeniu uzdrowiskowym w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia warto dowiedzieć się jak wygląda proces kwalifikacji pacjentów do pobytu w sanatorium, któremu będą musieli sprostać przyszli kuracjusze.
Poniżej zamieszczamy cenne wskazówki oraz informacje, dzięki którym z łatwością załatwimy wszelkie formalności.
KROK 1 – Skierowanie
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli lekarz podstawowej opieki zdrowotne (zwany potocznie lekarzem rodzinnym lub pierwszego kontaktu), który na podstawie stanu zdrowia pacjenta oraz po przeprowadzonym z nim wywiadzie podejmuje decyzję o zasadności wystawienia skierowania.
KROK 2 – Przekazanie skierowania do oddziału NFZ, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta
Wypełnione skierowanie zostaje przekazane do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ przez lekarza lub przez pacjenta, gdzie zostaje zarejestrowane.
KROK 3 – Ocena zasadności skierowania na leczenie uzdrowiskowe przez lekarza specjalistę zatrudnionego we właściwym oddziale NFZ
Po zarejestrowaniu skierowania w oddziale NFZ dokument podlega ocenie przez lekarza specjalistę z zakresu balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej pod kątem zasadności leczenia oraz określeniu rodzaju i miejsca leczenia uzdrowiskowego.
KROK 4 – Wynik oceny skierowania wystawionego przez lekarza podstawowej opieki medycznej
W zależności od decyzji podjętej przez lekarza w oddziale NFZ oceniającego skierowania na leczenia uzdrowiskowe możliwe są dwie dalsze drogi postępowania, uwarunkowane pozytywnym lub negatywnym rozpatrzeniem wniosku o skierowanie na leczenie.
Leczenie uzdrowiskowe (zasady korzystania, odpłatność, lista uzdrowisk, przeglądarka skierowań)