Projekt Dofinansowany Ze Środków Programu Rządowego Na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych Na Lata 2014-2020


Weekend seniora z kulturą

W dniach 2 i 3 października seniorzy wstęp do Muzeum bezpłatnie.
Na warsztaty oraz zwiedzanie z przewodnikiem obowiązują zapisy pod numerem telefonu 32 622 87 49 w godzinach od 7-15 od poniedziałku do piątku. Liczba osób – 20 . Koszt warsztatów to 14 zł od osoby. Zwiedzanie z przewodnikiem – bezpłatne
🟡 2 października
12:00 -14:00 warsztaty ,, Pawie pióra u czapeczek, krasne wstążki u dzieweczek’’ – strój krakowski od podszewki. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z pięknem i bogatym zdobnictwem stroju Krakowiaków Zachodnich oraz z rodzajami tkanin jakich używano niegdyś do szycia strojów. Będą mieli również okazję wykonać własnoręcznie zdobienia torby eco wzorowanych na zdobnictwie krakowskim.
14:00-15:00 zwiedzanie z przewodnikiem po obiektach budownictwa drewnianego wśród których znajdują się : zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, remiza strażacka oraz obiekty charakterystyczne dla zabudowy małomiasteczkowej a także dwór.
🟡 3 października
13:00 -14:00 zwiedzanie z przewodnikiem.
Podczas zwiedzania można obejrzeć wystawy czasowe.
Wystawa ,, Malarstwo’’ Stanisław Kmiecik – artysta malujący ustami i nogami. Jest znanym i wziętym malarzem. Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach organizowanych przez Wydawnictwo Artystów Malujących Ustami i Nogami, jak i na bardzo licznych wystawach indywidualnych; w różnych miastach Polski, jak i za granicą. Dwór z Drogini Wystawa ,,Rośliny lecznicze i użytkowe z naszych pól, łąk i lasów” zaprezentowane są plansze w formie zielnika ukazujące opisy wybranych roślin z lokalnych łąk, pól, lasów, przydroży i nieużytków. Zawierają one informacje dotyczące: łacińskich i ludowych nazw, okresu zbiorów i pozyskiwania surowców leczniczych. Na planszach umieszczono wiadomości o zastosowaniu roślin w: lecznictwie, obrzędach, gospodarstwie, kosmetyce, życiu codziennym z uwzględnieniem ich użytkowania przez mieszkańców wsi na przełomie XIX i XX wieku. Wystawa przedstawia także za pomocą eksponatów ze zbiorów Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec sposób pozyskiwania, przetwarzania i przechowywania zebranych roślin. Spichlerz z Kościelca.