Projekt Dofinansowany Ze Środków Programu Rządowego Na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych Na Lata 2014-2020


Senior+ w Olszynach – aktywnie, ale bezpiecznie

Po dłuższej przerwie, spowodowanej Covid 19, Klub Senior+ w Olszynach, wznowił działalność od 1 czerwca, ale nieco inaczej; w mniejszych grupach, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, mając na uwadze wzajemne bezpieczeństwo. Seniorzy powrócili na zajęcia, które odbywają się, jak przed przerwą: w poniedziałki i środy (wtorki – spacerowe). W poniedziałki, ćwiczą, aby zachować jak najdłużej kondycję fizyczną. We wtorki, grupka seniorów preferujących spacer Nordic Walking i wycieczki rowerowe, przemierza z kijkami lub na rowerze kilka kilometrów, podziwiając piękno naszej okolicy.

Do grupy spacerowiczów dołączają również osoby spoza Klubu. Środy, to dni, przeznaczone na różnego rodzaju warsztaty: rękodzieła, plastyczne, foto, a także spotkania edukacyjne, literackie, zajęcia z muzykoterapii, psychologii. Jeśli sprzyja aura, wychodzimy z zajęciami poza Klub. Wycieczka, połączona z warsztatami w Galerii „Drzewiej” i zwiedzaniem Muzeum starych zegarów, była atrakcją po długiej przerwie. Następny „wypad”, to wycieczka krajoznawcza: Pustynia Błędowska, Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu i Pieskowa Skała. Piękna pogoda sprzyjała wędrówkom, chociaż zmęczenie dawało się we znaki. Na wycieczce, ze smutkiem żegnaliśmy lato, ale czy jesień, to nie urocza pora roku?

My seniorzy, właśnie jesteśmy w takim okresie życia … jesieni…i bardzo cenimy ten czas: nic nie musimy, mamy czas dla siebie, w Klubie – przyjaciół i spotkania, za którymi tęsknimy. Seniorzy mają potrzebę spotykania się, uczestniczą w zajęciach, a gdy muzyczka zagra „pod nogę”, idą w tany! Cieszą się każdą chwilą wspólnie spędzoną. Pomimo świadomości, że czas pandemii, czas trudny dla wszystkich będzie trwał, patrzą z optymizmem w przyszłość, w myśl za W. Szymborską:

“Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne!”
“……A było tak pięknie…”, ….”I znowu będzie….”

Opiekun Klubu Senior+: Z. Górecka