Projekt Dofinansowany Ze Środków Programu Rządowego Na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych Na Lata 2014-2020


Przystanek Niepodległa

Rok 2018 szczególnie zaznaczy się w naszej historii. Obfituje on bowiem w szereg różnorodnych wydarzeń historycznych, które wpisują się w Obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.
.…Jak myśl sprzed lat,
Jak wspomnień ślad
Wraca dziś
Pamięć o tych, których nie ma….    (Słowa piosenki „Biały krzyż” K. Klenczona)
Dla upamiętnienia ważnego dla Polski wydarzenia i uczczenia pamięci poległych w walkach o wolną Polskę, dla tych co złożyli swój życia los na stos, grupa inicjatywna seniorów z Olszyn, zorganizowała w dniu 08.09.2018r. Rajd Rowerowy Międzypokoleniowy, pn. Przystanek Niepodległa. Rajd ten zorganizowany został w ramach projektu „Jesień w biało-czerwonych barwach”, którego realizatorem jest Stowarzyszenie Sympatyków Babic „Impuls”. Celem inicjatywy było: upamiętnienie 100. – rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, aktywizacja społeczeństwa, integracja międzypokoleniowa, przekazywanie wartości patriotycznych młodemu pokoleniu. Sobota, wrześniowy, pochmurny, ale ciepły dzień. Grupa mieszkańców (całe rodziny ok. 50 osób, wiek: 1- 86 lat) z Olszyn, do której dołączyli inni mieszkańcy naszej Gminy, zebrała się na boisku sportowym w Olszynach. Biało-czerwone chorągiewki, kokardki i baloniki, były elementem dekoracyjnym, charakterystycznym dla tego wydarzenia. Po uczczeniu poległych minutą ciszy i odśpiewaniu hymnu, grupa rowerowa wyruszyła na trasę, pod bacznym okiem Policji. Trasa wiodła przez Olszyny, Włosień, Kwaczałę – Łozek, Rozkochów do Przystanku Niepodległa w Ośrodku „Rybaczówka” nad Wisłą. Powitanie na mecie było miłą niespodzianką, ponieważ wjeżdżających, powitał m. in. salutujący ułan. Tam odbyła się biesiada patriotyczna: trochę historii, śpiewanie pieśni patriotycznych, wspominanie bohaterów naszej Małej Ojczyzny,  poczęstunek, a także test ze znajomości historii Polski, po czym losowanie nagród. Sympatyczne koło, odśpiewanie piosenki pt. Ogniska już dopala blask i przekazanie „iskierki przyjaźni”, zakończyły biesiadę patriotyczną.
I tak, w pięknej, scenerii naszych okolic, miłej, rodzinnej atmosferze, w patriotycznym nastroju, spędziliśmy sobotni dzień.

Zadanie „Jesień w biało-czerwonych barwach” jest realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.