Projekt Dofinansowany Ze Środków Programu Rządowego Na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych Na Lata 2014-2020


#MojaPamiątka

Akcja #MojaPamiątka skierowana jest do osób po 60. roku życia. Jej celem jest stworzenie z pojedynczych wspomnień jednej wielkiej opowieści o Polsce XX wieku. Zgromadzony materiał zostanie wykorzystany w wystawie organizowanej przez Muzeum Historii Polski w 2021 roku.

Punktem wyjścia do snucia opowieści przez seniorów jest pamiątka – przedmiot, dokument, zdjęcie.

Zajrzycie do szuflad – poszukajcie fotografii z dzieciństwa,młodości i dorosłego życia, przejrzyjcie zachowane pamiątki, dokumenty – odkryjcie wspomnienia. Wybierzcie jeden przedmiot, dokument, może jedną fotografię czy film i opiszcie nam historie, które się za nimi kryją – mówi dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

#MojaPamiątka. Jak wziąć udział w akcji?

Wspomnienia mogą przybrać różną formę. Organizatorzy czekają zwłaszcza na:

  • albumy lub pamiętniki,
  • eseje,
  • materiały video,
  • wpisy lub serie wpisów na swoim blogu lub kanale w mediach społecznościowych.

Podobnie z tematyką. Prace mogą skupiać się na dowolnym okresie historii. Jednak organizatorzy szczególnie zachęcają do opisywania:

  • historii rodzinnych z czasów II wojny światowej,
  • trudności życia codziennego w PRL (zwłaszcza w czasach kryzysu),
  • spotkania z Janem Pawłem II,
  • czasów „Solidarności” oraz działalności w opozycji antykomunistycznej.

Nadesłane prace staną się częścią wystawy Muzeum Historii Polski planowanej na 2021 rok.
Jak i kiedy dostarczyć swoje wspomnienia?

Harmonogram:

Prace należy wysyłać do 30 czerwca 2020 r. na adres: mojapamiatka@muzhp.pl lub dostarczyć w formie materialnej na adres: Muzeum Historii Polski, ul. Mokotowska 33/35, 00-560 Warszawa

Uwaga! W przypadku jakichkolwiek pytań kontakt z koordynatorami projektu możliwy jest pod adresem mojapamiatka@muzhp.pl oraz pod numerem telefonu 693 606 368.

Akcję #MojaPamiątka organizuje Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.