Projekt Dofinansowany Ze Środków Programu Rządowego Na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych Na Lata 2014-2020


Jesień w biało-czerwonych barwach

28 września 2018 r. seniorzy gminy Babice uczestniczyli w wyjeździe realizowanym w ramach cyklu “Piękna nasza Polska cała-niepodległa!” do Tyńca i Krakowa. Nie obyło się bez akcentów niepodległościowych. Seniorzy oprócz Opactwa Tynieckiego zwiedzili również Kopiec Kościuszki oraz wystawę “Polaków drogi do wolności” obrazującą za pomocą figur woskowych najważniejsze postacie, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Realistyczne figury wykonane w skali 1:1, ubrane są w stroje z epoki, przedstawione w interesujących aranżacjach. I tak, wśród przedstawicieli czynu zbrojnego zobaczyli generała Józefa Dąbrowskiego, anonimowego zesłańca na Sybir po upadku Powstania Styczniowego, Bartosza Głowackiego w scenie Bitwy Racławickiej oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród walczących piórem nie mogło zabraknąć Adama Mickiewicza oraz Henryka Sienkiewicza w swoim gabinecie. Obok nich Fryderyk Chopin, który wspaniałą muzyką dodawał Polakom wiary w wolność oraz stojący przy sztalugach w swojej pracowni Jan Matejko.  Czekał na nich również wielki polityk, znakomity pianista i pierwszy premier Polski Ignacy Paderewski. Współczesne pokolenie mające wpływ na wolną Polskę reprezentują Jan Paweł II oraz Siostra Faustyna.
Po zwiedzaniu uczestnicy udali się na obiad, a następnie spacerem uliczkami Krakowa na spektakl “Szalone Nożyczki” do Teatru Bagatela.
Wycieczka pokazała jak piękne jest życie w wolnej i niepodległej Polsce, gdy możemy swobodnie się poruszać i zwiedzać piękne zakątki Polski, brać udział w wolnej kulturze, bez przeszkód mówić o wolności.

Realizatorem projektu “Jesień w biało-czerwonych barwach” jest Stowarzyszenie Sympatyków Babic “IMPULS” w partnerstwie z gminą Babice.
Zadanie „Jesień w biało-czerwonych barwach” jest realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.